www.MariuszPrzewodnik.pl
mariuszzakopiec@tlen.pl

Zwiedzanie zakopanego z przewodnikiem

Zakopane i bliskie okolice

zwiedzanie zakopanegoMożna napawać się klimatem, jaki oferują nam stylizowane, tradycyjne zakopiańskie restauracje , hotele  położone w samym sercu natury - tętniącej mikro- i makroskopijnym życiem. Możemy podziwiać ciekawą architekturę domów, posiadłości góralskie czy zachwycać się tym, co oferuje nam tutejsza kultura i chrakterystyczny styl zakopiański. No właśnie... Zakopane nie byłoby takim samym miejscem, gdyby nie wyjątkowy styl i szereg czynników, które wpływają znacząco na to, że właśnie to miasto jest uznane za jedną z kulturalnych stolic Polski. Porównaj ceny hoteli i wybierz najkorzystniejszą ofertę...Tak się składa, że Zakopane nie może pochwalić się taką różnorodnością zabytkowych miejsc, jak na przykład Kraków ,Wrocław czy Warszawa. Tutaj swoją główną rolę odgrywa przede wszystkim natura, która ma swoje królewstwo oraz ludzie, którzy zdecydowali się na harmonijne współżycie z nią. Wartość zabytków pod Tatrami  raczej wiąże się z ich rolą historyczną i związkami z wybitnymi osobistościami polskiej kultury, sztuki i polityki, bywającymi w Zakopanem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Willa Atma


To jedyne na świecie muzeum wielkiego polskiego kompozytora. Mieści się w typowym pensjonacie górskim w stylu zakopiańskim, a utworzone zostało w 1976 m.in. dzięki staraniom Jerzego Waldorfa, krytyka muzycznego "Życia Warszawy". W muzeum można oglądać ekspozycję poświęconą aryście i jego związkom z Podhalem i Zakopanem. Warto zobaczyć zrekonstruowaną pracownię artysty i stare fotografie. Zwiedzaniu "Atmy" towarzyszy muzyka Szymanowskiego. Odbywają się tu także koncerty organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego, które właśnie w "Atmie" ma swą siedzibę.

 

Dom Pod Jedlami 


To największy i najpiękniejszy dom w stylu zakopiańskim. Dzięki wysokiej podmurówce ma charakter stylowego zamku. Zaprojektował go Stanisław Witkacy,zakopane z przewodnikiemktóry również wybrał lokalzzację budynku - nastromej skarpie w Kozińcu. Do dziś Dom znajduje się w posiadaniu rodziny Pawlikowskich (dla przodka obecnych właściceli - Jana Gwalberta). Opiekę konserwatorską nad willą sprawuje Muzeum Tatrzańskie.

 

 

Sanktułarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach


5 Kościół Matki Bożej Fatimskiej - votum wdzięczności za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981r.. W lipcu 1987r. poświęcono plac pod budowę. 13 maja 1992r. poświęcenia kościoła dokonał Metropolita Krakowski ks. Franciszek Kardynał Macharski

Kaplica Niepokalanego Serca Maryi. Powstała w 1951r., poświęcona przez ś.p. Ks. Arcybiskupa Baziaka w dniu 11 października 1959r.. W kaplicy znajduje się historyczna figura Matki Bożej Fatimskiej, otrzymał ja ś.p. Ks. Stefan Kardynał Wyszyński w 1961r. od Biskupa Fatimy i przekazał ją następnie do tej kaplicy. 15 października 1961r., ówczesny Biskup Krakowa - Karol Wojtyła dokonał poświęcenia figury i kaplicy w parku. 21 października 1987r. w Rzymie na Placu św. Piotra Ojciec Święty Jan Paweł II koronował Statuę Matki Bożej Fatimskiej. 11 sierpnia 1991r. Sanktuarium oczekiwało na wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

 

 

 

 

 

Harenda 


Z tą piętrową willą związana jest osoba Jana Kasprowicza, który spędził tu ostatnie dni swojego życia. Po jego śmierci przewinęło się przez to miejsce wielu artystów XX wieku takich, jak Witkacy, Gombrowicz, Szymanowski, Worcell. W trzech pokojach willi obecnie funkcjonuje Muzeum Jana Kasprowicza. 

 

Dworzec Tatrzański 


Ten drewniany budynek powstał w 1881 wg projektu arch. Karola Zaremby (otwarty w 1882). Określany był jako kasyno Towarzystwa Tatrzańskiego ze względu na sala balowo-imprezowa z fortepianem, gdzie organizowano wszelkiego rodzaju koncerty, odczyty, przedstawienia czy wiece. Mieściły się tu również pomieszczenia hotelowe, biblioteka i czytelnia, pokoje dla pań i panów, ale przede wszystkim - biura Towarzystwa Tatrzańskiego. Obecnie znajduje się tutaj Zarząd i biura oddiału zakopiańskiego PTTK, Biura Obsługi Ruchu Turystycznego, Koła Przewodników Tatrzańskich i Speleoklubu. 

 

Pomnik Chałubińskiego 


2

Wybudowany w 1903roku z inicjatywy Związku Przyjaciół Zakopanego,wg projektu Stanisława Witkiewicza. Gipsowy model pomnika znajduje się w holu gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willa Oksza


Kolejny projekt Staniasława Witkiewicza pełnił różne funkcje: od domu rodu prywatnego, przez pensjonat, internat uczniów, zakopiańską filię Politechniki Warszawskiej, po dom wypoczynkowy. 

 

 

Willa Witkiewiczówka 


2Willa w stylu zakopiańskim związana była z rodziną Witkacego. Zaprojektował ją Jana Koszczyca-Witkiewicza, prowadziła siostra artysty - Maria. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulica Kościeliska 


To jedna z najstarszych ulic Zakopanego, przy której usytuowane są m.in. Stary Kościół, Kaplica Gąsieniców, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku czy zabytkowy budynek, w którym mieści się restauracja "U Wnuka". Tutaj znajdziemy również zespół kilku zabytkowych chałup góralskich. 

Stary Kościółek w Zakopanem pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej początkowo pod wezwaniem św.Klemensa

2Drewniany kościółek był pierwszym parafialnym kościołem w wiosce, wcześniej miejscami przedstawiającymi sztukę religijną były przydrożne kapliczki. Kościółek został wybudowany w 1847 r. budowę zleciła Klementyna Homolaczowa , oraz utworzenie parafii w Zakopanem , natomiast po kilku latach w r.1851 rozbudowy do stanu obecnego dokonuje ks.Józef Stolarczyk , i w takiej formie zachował się do lat obecnych mimo remontów które przechodził ostatni w 2000roku.obecnie jest to zabytek Zakopanego jako najstarszy "Kościół".

 

 

 

 

 

Stary Cmentarz na "Pęksowym Brzyzku"


Przy Starym Kościele rok po jego wybudowaniu powstaje miejsce wiecznego spoczynku mieszkańców Zakopanego i jak się okazuje to nie tylko ,początkowo przez ponad pół.wieku jedyny w Zakopanem parafialny a obecnie jeden z najbardziej znanych Cmentarzy w Polsce , u boku Warszawskich -Powązek , Krakowskich - Rakowic , ten jako trzeci co do wartości od 1931 r. uznany zostaje za zabytek kultury Polskiej , z uwagi na jego cenne wartości historyczne , kulturalne i artystyczne...spoczywają min. Kornel Makuszyński ,Kazimierz P. Tetmajer , Stanisław Witkiewicz , J.K.Sabała , Tytus Chałbiński , ks.J. Stolarczyk ...3

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaplica Gąsieniców


Kaplica jest to najstarszy zabytek sakralny na terenie zakopanego według najnowszych źródeł powstała w 1800 roku , wybudowana przez Pawła Gąsienice na własnym gruncie , jak legenda mówi za grzechy młodości.

 

 

 

Willa Koliba 


4Esensjonalny przykład tego czym był "styl zakopiański", zaprojektowany przez Witkacego. Włascicielem był Zygmunt Gnatowski - ziemianin z Ukrainy. Obecnie funkcjonuje tutaj Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W budynku znajdował się pensjonat, następnie dom wczasowy PKP, dom dziecka do momentu, gdy zadanie odrestaurowania go otrzymało Muzeum Tatrzańskie. 

 

 

 

 

 

 

Skocznia narciarska "Wielka Krokiew" im. Stanisława Marusarza w Zakopanem


usytuowana na północnym stoku góry Krokiew  w Tatrach. Zbudowana została według3 projektu Karol Stryjeński , uroczyście otwarta 22 marca 1925 roku.Jest największą skocznią narciarską w Polsce. Jej obecny punkt konstrukcyjny jest usytuowany na 120. metrze. Skocznia wyposażona jest w sztuczne oświetlenie, które jest potrzebne w rozgrywaniu konkursów wieczornych.

Rekord Wielkiej Krokwi został pobity podczas zawodów PŚ w 2010, wynosi 140,5 m i należy do Szwajcara  Simoan Ammanna . Wynik ten traktowany jest jako oficjalny rekord, choć dłuższy skok (141,5 m Fina Juhy-Mattiego Ruuskanena) zanotowano podczas treningu przed zawodami Pucharu Kontynentalnego w 2005.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gubałówka 1123 m.n.p.m.


jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Chyba nie ma turysty, który nie był na szczycie Gubałówki. Budowa kolejki rozpoczęła się w lipcu 1938 r a zakończona w grudniu 1938r. Po całkowitej modernizacji w 2001r. kolejka na Gubałówkę stała się jedną z najnowocześniejszych kolei linowo-terenowych. Stacja dolna znajduje się 823 m n.p.m., stacja górna mieści się na wysokości 1122 m n.p.m. Kolejka przewozi ok. 2000 osób na godzinę, jednorazowo zabiera 120 osób, a średni czas jazdy wynosi ok. 3,5 minuty. Na górnej polanie Gubałówki na turystów 2czeka wiele atrakcji, można tu podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego aleto nie wszystko. Każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Na szczycie Gubałówki znajdują się restauracje, ogródki gastronomiczne i liczne bufety. Wspaniałe miejsce dla miłośników letnich wędrówek i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać zezjeżdżalni grawitacyjno - wózkowej bilet pojedynczy 4.00 zł , jej długość wynosi 750m, różnica wysokości 45m. Dla najmłodszych turystów jest plac zabaw, piaskownica i letnia ślizgawka. Zimą otwarty jest wyciąg orczykowy Górna Polana o długości 300m.Każdy może skorzystać ze ski-serwisu, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, jak również ze szkoły narciarskiej. Górna polana jest sztucznie śnieżona ioświetlona dlatego miłośnicy białego szaleństwa mogą tu spędzać czas do późnych godzin wieczornych.

 

 

 

Butorowy Wierch 1160 m.n.p.m.


jest to najwyższe wzniesienie Pasma Gubałowskiego. Będąc w Zakopanem warto odwiedzić Butorowy Wierch w Kościelisku miejsce to jest idealne do pieszych wędrówek jak również wycieczek rowerowych podczas, których można podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Będąc na górnej polanie Butorowego możemy idąc grzbietem dojść do górnej stacji Gubałówki i zejść lub zjechać kolejką na dół. Kolej linowa krzesełkowa - podwójna uruchomiona została w lutym 1977r. Dolna stacja znajduje się 886 m n.p.m., górna 1158 m n.p.m.. Kolejka przewozi ok. 880 osób na godzinę a czas jazdy wynosi 18 minut. Na górnej stacji znajduje się bufet oraz ski-serwis. Przy stacji dolnej, parking, bufet i serwis narciarski. Zimą w okolicy otwartych jest wiele szlaków narciarskich biegowych.

3

Willa Tea

Mariusz Szymanek

Tel. +48 501 788 640
e-mail: mariuszzakopiec@tlen.pl
   
 

 

 

2015 Mariusz Szymanek
PRZEWODNIK TATRZAŃSKI