www.MariuszPrzewodnik.pl
mariuszzakopiec@tlen.pl
p
tatry polskie

 

 

Wycieczki łatwe
Dolina Kościeliska

 „Wśród wapiennych dolin tatrzańskich bez sprzecznie naj piękniejsza, ok 8 km długości licząca, Dolina Kościeliska jest doliną walną, podchodzącą pod rdzenny grzbiet Tatr Zachodnich irozgałęziającą się wachlarzowato w kilka ramion bocznych. Rozgłos swój – któremu jedynie sława Morskiego Oka równać się może – zawdzięczaona skupieniu w swoim wnętrzu całego bogactwakrajobrazowego, wszystkich osobliwości, jakie przyrodę zachodnich części Tatr cechują ”. Tak pisał w r. 1927 Mieczysław Śwież , a bardziej lapidarnie rzec ujął Stefan Żeromski: „Ładniejsze miejsce, jeśli jest na kuli ziemskiej – to niech sobie będzie. Dla mnie Dolina Kościeliskj jest majstersztykiem przyrody.” Dolina ta leży na pd. zach. od Zakopanego i sięga  od podnóży regli pogłównygrzbiet Tatr. Jest drugą co do wielkości w Tatrach Polskich – jej długość wynosi 9 km, obwód 27 km,a powierzchnia (rzutowana) 35 km?. Z 10 bocznych odgałęzień najważniejszymi są doliny Miętusia i Tomanowa . Najwyższy punkt w otoczeniu stanowi Błyszcz (2159 m) ,najniższy – położone u wylotu doliny osiedle Kiry (927 m). Dnem doliny spływa Potok Kościeliski , zbocza to rozstępują sietworząc przestronne kotliny , to zwierają sie w bramy skalne , przez któredroga ledwie przeciska się obok bystrej wody. Po obu stronach stoją turnie wapienne , u których podnóży czernieją otwory jaskiń. W górnej częścidolina się rozszerza, a widnokrąg zamyka podkowa wierchów należą cych do grzbietu głównego Tatr Zachodnich, z królującą wśród nich Bystrą (2248 m). Spacer Doliną Kościeliską należy do bardzo łatwych i przyjemnych ,a największe wrażenie robi w pełnym słońcu...

 

Dolina Chochołowska

„Na darmo szukałby kto owych widoków Doliny Kościeliskiej, co jej nadały tyle uroku; w Chochołowskiej przeciwnie – wszystko jest wspaniale i olbrzymie; zadziwia onai wprawia womamienie, a człowiek widzi swą małość w obliczu tych potęg przyrody” - pisał w r. 1849 Ludwik Zejszner, jeden z pierwszych w tej okolicy wędrowców. Wrzyna się ta dolina w zach. Skraj Tatr Polskich i jest największą z naszych dolin tatrzańskich (35,6 km2). W 4-kilometrowym dolnym odcinku tworzy głęboki parów. Ku któremu uchodzi z obu stron 8 dolinek bocznych. Występujące tu na przemian zwężenia i rozszerzenia doliny uwarunkowanesą  petrograficznie.  W całym otoczeniu dominuje Szczyt Starorobociański (2176 m). Dnem spływa Chochołowski Potok, poniżej wylotu doliny (930 m) zw. Siwą Wodą. Krajobrazowi ton nadają kopiaste wierchy , niżej wyrastają ze zboczy wapienne turnie, których biel żywo kontrastuje zciemnym płaszczem świerkowych lasów. Dla turystów o zamiłowaniach etnograficznych atrakcją sąliczne polany, kiedyś usiane szałasami i szopami o sylwetkach celnie wpasowanych w górskie tło. Na kilku z nich – w dolinach Chochołowskiej i Lejowej – prowadzony jest tzw. kulturowy wypas owiec z pokazowym gospodarstwem halnym.

Morskie Oko

Największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie, otoczone wysokimi na kilometr ścianami skalnymi jestniezwykle popularne wśród turystów. Jest to jeden z dwóch naturalnie zarybionych stawów w Tatrach,obiekt sportu granicznego między Galicją a Węgrami na przełomie XIX i XX w. Na morenie na północnym brzegu stoijedno z najstarszych schronisk w Tatrach, punkt wyjścia wycieczek wysokogórskich na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, Wrota Chałubińskiego. W okolicy znajdują sie popularne tereny wspinaczkowe o bogatej historii Taternictwa: Mnich, północna ściana Mięguszowieckiego Szczytu oraz wschodnia ściana Kazalnicy.

Dolina Strążyska


 

 

Dolina Białego


ciekawa opcja z przejściem z jednej doliny do drugiej Ścieżka nad Reglami i wejście na Sarnią Skałe 1377 m.n.p.m. (bardzo ładny punkt widokowy na Zakopane i okolice)

Spacer do Kuźnic ( do Pustelni Brata Alberta , ew. na Kalatówki )
Nosal 1208 m.n.p.m. 


wejście na szczyt i w drodze zejścia lub wyjścia możliwość zwiedzania Kuźnic. wycieczka bardzo krótka zajmująca kilka godzin, przy pięknej pogodzie piękny widok ze szczytu...

Kopieniec Wielki 


nie zbyt wysoka góra w pasie Nosala i Gęsiej Szyji , równiez bardzo ładny punkt widokowy...można połączyć wejście na ten szczyt z wejściem na Nosala co zajmuje ok 6 godz.( w jeden dzień zaliczone dwa szczyty) .

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja 


bardzo przyjemna wycieczka , nie wymagająca zbyt wielkiego wysiłku , dojście do Rusinowej Polany wręcz spacerowe , natomiast wejście na Gęsią Szyje już kosztuje nieco wysiłku ale widoki z jej wierzchołka zwięczają trud i wysiłek , ponieważ panorama jest bardzo rozległa ...

 

Wycieczki trudniejsze i trudne
Czarny Staw Gąsienicowy

Położony na wysokości 1624m.n.p.m. jest jednym z największych jezior tatrzańskich ma 17,94 ha. pow. i 51 m. głębokości.  Był tematem obrazów Schouppego, Gersona , Mroczkowskiego , Wyczółkowskiegoi innych wybitnych malarzy  . „Najpiękniej przedstawia się Czarny Stawi jego otoczenie w słońcu , przed południem z brzegu północnego ‘’ – pisali Tadeusz i Stefan Zwolińscy  w r.1930. Wycieczka do Czarnego Stawu należydo bardzo ciekawych , już o charakterze prawdziwie górskim w pięknej scenerii.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Jest to prawdziwie wysokogórska dolina w polskich Tatrach, ozdobiona sześcioma stawami. Największy, Wielki Staw, niemal równa się wielkością z Morskim Okiem, ale jest od niego głębszy (79 m). Nad Przednim Stawem znajduje się najwyżej położone schronisko w Polsce, a na Rybim Potoku-największy polski wodospad Siklawa (70 m wysokości). Duża gęstość szlaków turystycznych: do Morskiego Oka i przez Orla Perć do Doliny Gąsienicowej, umożliwia atrakcyjne wycieczki w tej części Tatr.Dolina jest najszybciej dostępna szlakiem zielonym od Wodogrzmotów Mickiewicza i czarnym łącznikiem do schroniska.

Kasprowy Wierch ( 1987 m.n.p.m.)

jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów w polskich Tatrach. Od momentu uruchomienia kolei linowej w 1936 r. Oraz czynnych zimą wyciągów krzesełkowych z Doliny Gąsienicowej i Goryczkowej wlatach 60-tych stał się główną atrakcją dla narciarzy. Od 1937 r. Na szczycie działa obserwatorium meteorologiczne– najwyżej położony budynek w Polsce. Szczyt jest węzłem szlaków turystycznych. Rozciąga sie stąd wspaniała panorama na Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie.

Czerwone Wierchy

Mianem tym określa się grupę czterech szczytów w Tatrach Zachodnich: Ciemniak (2096 m n.p.m.), Krzesanicę (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.) i Kopę Kondracką (2004 mn.p.m.). Tworzą one rozbudowany na północną stronę grani system grzbietów, do którego należy także Giewont. Mają  skomplikowaną budowę geologiczną, na którą składają się głownie skały wapienne tworzącepiękne urwiska nad Doliną Miętusią, a także płaty skał metamorficznych, tzw. czapki krystaliczne, na Twardym Grzbiecie (2026 m n.p.m.), Czerwonym Grzbiecie i Kopie Kondrackiej. Nazwa masywu pochodzi odczerwonej barwy, która nadaje porastająca zbocza niewielka roślinka o nazwie sit skucina ,zmieniająca jesienią barwę na cynobrową.

Giewont (1894 m.n.p.m.)

Giewont  jest jednym z naj bardziej znanych polskich szczytów.Łatwa trasa z Kasprowego Wierchu sprawia,że jest to jeden znajczęściej odwiedzanych wierzchołków polskich Tatr, przez co wczasie letnich wakacji, żeby dostać się na niego trzeba czasami staćw kolejce. Duża liczba turystów jest powodem wprowadzenia ruchu okrężnego (jednokierunkowego) na szczycie. Giewont od strony Zakopanego przypomina leżącego naplecach ze skrzyżowanymi rękoma rycerza - wiąże się z tym legenda, że kiedy Polska będzie w niebezpieczeństwie wielki kamienny rycerz powstanie.

Kościelec ( 2155 m.n.p.m.)

jest charakterystycznym, strzelistym szczytem wznoszącym się nad  Doliną Gąsienicową.Tworzy trzy kulminacje: Zadni Kościelec, Kościelec i Mały Kościelec. Cały masyw jest popularnym terenem wspinaczkowym.W jego skałach zginęli dwaj wybitni polscy taternicy: Mieczysław Śwież i Jan Długosz. Wycieczka na ten szczyt należy do trudniejszych.

Świnica (2301 m n.p.m.)

 jest pierwszym od zachodu zwornikowym szczytem w Tatrach Wysokich. Stanowi wspaniały punkt widokowy, najwyższy w granicach administracyjnych Zakopanego. Po raz pierwszy Świnica została zdobyta przez przewodnika M. Sieczkę w 1864 r.

Rysy (2499 m n.p.m.)

są najwyższym szczytem Polski i najwyższym punktem w Tatrach dostępnym znakowanym szlakiem turystycznym. Faktycznie Rysy są szczytem owysokości 2503 m n.p.m., ale mają drugi, niższy wierzchołek o wysokości 2499 m n.p.m., przez który przechodzi granica państwa. Centralne położenie i wysokość decydują o tym, że szczyt jest jednym z najlepszych punktów widokowych, głównie na Tatry Wysokie. Nazwę zawdzięcza bruździe widocznej na ścianie od strony kotła Czarnego Stawu.

Orla Perć

Orla Perć to najtrudniejszy znakowany szlak w Tatrach. Został wytyczony przezksiędza Gadowskiegow latach 1903-06. W dużej części szlak został poprowadzony granią,choć w wielu miejscach, zwłaszcza tych trudniejszych ścieżka omija grań. Dzisiaj Orla Perć zaczyna się na Zawraciea kończy na Przełęczy Krzyżne. Dalszy fragment prowadzący przez Wołoszyn został zamknięty w 1956 r przez TPN.Jest ta m ścisły rezerwat. Od lipca 2007 na odcinku Zawrat - Kozi Wierch szlak jest jednokierunkowy i odcinekten można pokonywaćtylko idąc od Zawratu w stronę Koziego Wierchu. Szlak jest trudny, w wielumiejscach eksponowany. I choć zamontowano na nim sztuczne ułatwienia w postaci drabinek i łańcuchówpolecany jest dla turystów już doświadczonych, umiejących sobie radzić w terenie skalnym i niewrażliwychna przepaście. W przypadku opadów i mokrej skały, a także gdy zalega na szlaku śnieg trudnościmogą tam znacznie wzrosnąć. Warto zabrać ze sobą na szlak większą ilość wody, zwłaszcza w upalne dni.Także rękawiczki (np. takiej jak na siłownie - skórzane, bez palców) bo będzie się tam miało częstokontakt z łańcuchami. Oraz oczywiście dobre buty z podeszwą, która nie ślizga się na skałach.I raczej nie polecam przechodzenia Orlej Perci z dużymi, ciężkimi plecakami.

 

 

 

 

 

 

foto

2

 

 

Mariusz Szymanek

Tel. +48 501 788 640
e-mail: mariuszzakopiec@tlen.pl
   
 

 

 

2015 Mariusz Szymanek
PRZEWODNIK TATRZAŃSKI