www.MariuszPrzewodnik.pl
mariuszzakopiec@tlen.pl
Słowacki Raj

Słowacki Raj jest niezbyt wysokim masywem górskim w południowo-zachodniej części Spiszu. Początkowo był to obszar równinny, w którego wapiennych skałach rzeki Hornád i Hnilec oraz liczne potoki wycięły głębokie przełomy, dzieląc teren na mniejsze płaskowyże (m.in. Geravy, Glac). Powstały charakterystyczne wąwozy (Kasel', Zejmarská roklina, Piecky, Suchá Belá, Sokolia dolina) z imponującymi wodospadami. Najwyższym wodospadem Słowackiego Raju jest 100-metrowej wysokości Zavojovy vodospad w Sokolej Dolinie. Spotykamy tu rozmaite formy krasowe, m.in. jaskinie, z których najsłynniejsza jest wspomnianajuż Dobšinská Lodová jaskyňa. W wąwozach poprowadzono szereg szereg szlaków turystycznych, w dużej części jednokierunkowych, wyposażonych w łańcuchy, drewniane i żelazne drabiny, platformy i mostki. Bez ich pomocy nie byłoby możliwepokonanie progów skalnych wypełnionych rwącymi potokami. Wspinaczka w tej niesamowitej scenerii pozostawia niezapomniane wrażenie. Spora baza turystyczna znajdujesie w Klaštorisku nieopodal ruin klasztoru z XIV w. W południowej części parku narodowegona rzece Hnilec zbudowano sztuczny zbiornik Palcmanská Maša. Słowacki Raj zasłużenie jest uznawany za jeden z najpiękniejszychinajbardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków Słowacji.

 

Velki Sokół


Ogromny i długi wąwóz na zachodnim kraju płaskowyżu Glac. Kończy ją romantyczna Rhótova roklina, nazwana na cześć jednego z propagatorów turystyki Słowackim Raju. Oba brzegi wąwozu tworzą skalne ściany często do 300 m. wysokie. Pierwszego pełnego przejścia dokonał 20 sierpnia 1898 r. zespół prof. M. Rotha, dr N. Filarského i M. Karolinyho.

 

Sucha Bela


Jeden z najbardziej romantycznych wąwozów Słowackiego Raju. Woda płynąca tym wąwozem ma swoje źródła w północnej stronie płaskowyżu Glac. Jego przebieg oddziela od siebie masywy Vtácieho hrbu i Rumanovej. Do potoku Veľka Biela voda uchodzi dokładnie w ośrodku Podlesok. 

 

Przełom Hornadu


 Przełom Hornadu jest w przybliżeniu 16-stokilometrowym odcinkiem górnego biegu rzeki Hornad od ujścia Veľkej Bielej vody aż do Smizian. Hornad utworzył tu doliny o charakterze kanionów, których ściany tworzą boczne grzbiety i wierzchołki, miejscami do wysokości 300 m. Dzięki swojej historii powstawania Przełom Hornadu ma szczególne znaczenie wśród przyrodniczych atrakcji Słowackiego Raju. 

 

Piecki


 Wapienny wąwóz w północno-zachodniej części opisywanego terenu. Potok ma swoje źródła w zachodnich zboczach wzgórza Glacu, uchodzi do potoku Veľka Biela voda przy osadzie Píla. Dolny bieg aż po rozwidlenie nosi nazwę Biela dolina. Pierwsze przejście wąwozem przypisuje się A. Mervayovi z współpracownikami w 1911 r. 

 

Sokolia Dolina


Sokolia dolina jest jednym z najbardziej zadziwiających wąwozów Słowackiego Raju i znajduje się na wchodnich obrzeżach płaskowyżu Glac.

 

Dobsinska Lodowa Jaskinia


 Ten prawem chroniony twór przyrody jest jednym z najcenniejszych i godnych uwagi zjawisk przyrody na Słowacji. 
    Odkrył ją 15 lipca 1870 roku inżynier górnictwa E. Ruffinyi wraz ze współpracownikami. Już w 1871 ją udostępniono do zwiedzania. 1887 była pierwszą jaskinią w Europie z elektrycznym oświetleniem. Wejście do jaskini znajduje się w północnym stoku szczytu Duča na wysokości 969,5 m. Długość jaskini wynosi 1232 m. Jaskinia w głąb coraz bardziej obniża swój poziom, co w połączeniu z północną orientacją powoduje w zimie zasysanie chłodnego powietrza i ogólne schładzanie przestrzeni jaskini. W lecie natomiast, ciepłe powietrze, o mniejszym ciężarze właściwym, nie może się dostać do wnętrza jaskini, dlatego średnia temperatura w jaskini utrzymuje się przez cały rok poniżej 0 °C. 

 

 

Mariusz Szymanek

Tel. +48 501 788 640
e-mail: mariuszzakopiec@tlen.pl
   
 

 

 

2015 Mariusz Szymanek
PRZEWODNIK TATRZAŃSKI