www.MariuszPrzewodnik.pl
mariuszzakopiec@tlen.pl
WYCIECZKI ROWEROWE

Wakacje w Zakopanem na rowerze? Czemu nie!

W Zakopanem mają początek liczne trasy rowerowe. Każdy może wybrać coś dla siebie dostosowując długość trasy do naszych możliwości. Musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze i o naszej kondycji. Jeżeli wybierzemy trasę dopuszczoną przez Tatrzański Park Narodowy musimy pamiętać o zapoznaniu się z przepisami obowiązującymi na jego terenie.

 

 

1. Trasa górska Zakopane - Witów - Dzianisz 


Długość trasy 30 km, czas przejazdu 3,5 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek na parkingu na Polanie Szymoszkowej. Jedziemy za znakami przez wieś Kościelisko. W przysiółku Roztoki w prawo przez las szutrową drogą wjeżdżamy na polane Płazówka.  Tu warto odpocząć patrząc na otoczenie Doliny Chochołowskiej. Na polanie kilka domów i urocza kapliczka. Dalej przez Witów jedziemy asfaltową dróżką do wsi Dzianisz i dalej pod górę na Gubałówkę- 1123 m. Trudy podjazdu rekompensuje wspaniały widok na Zakopane i Tatry. Zjeżdżamy drogą do Kościelisk i dalej do Zakopanego.

 

2. Trasa górska Harenda - Ząb -  Bachledówka - Gubalówka


Długość trasy 35 km, czas przejazdu 4 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek trasy Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda Zakopanewe (rower można wywieść na górę koleją) Dalej trasa wiedzie do wsi Ząb. Z Zębu jedziemy na południe na Furmanową i Gubałówkę. Cały czas piękny widok na Tatry i Zakopane. Z Gubałówki przez przysiółek Słodyczki zjeżdżamy do wsi Nowe Bystre i dalej wąską dróżką asfaltową na Bachledówkę, gdzie wielokrotnie przebywał biskup Karol Wojtyła. Piękna panorama na Tatry i Podhale. Widzimy Pisko, Babią Górę, Gorce z Turbaczem i całą grań Tatr. Dalej jedziemy przez Czerwienne do Zębu. 

 

ZAKOPANE NA ROWERZE

 

Zwiedzanie Zakopanego rowerem zapewne ukaże cały swój urok i charakter tego niezwykłego miasteczka, z okien autokaru nie sposób wychwycić wszystkiego a na nogach zajęło by zbyt wiele czasu. Zatem skorzystanie z takiej formy zwiedzania jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym…

 

TATRY NA ROWERZE

 

Trasy rowerowe w TPN:


1. Z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej
2. Od Ronda Kuźnickiego przez Kuźnice do schroniska na Kalatówkach
3. Z Brzezin Doliną Suchej Wody do schroniska na Hali Gąsienicowej
4. Drogą pod Reglami na odcinku Siwa Polana - Bystre

 

Przepisy obowiązujące rowerzystów na terenie TPN:


W Tatrzańskim Parku Narodowym można poruszać się rowerem tylko na szlakach dopuszczonych do ruchu rowerowego, gdzie pierwszeństwo mają zawsze piesi. Na drogach z ograniczonym ruchem drogowym obowiązują przepisy ruchu drogowego. Szlaki, gdzie dopuszczony jest ruch rowerowy są specjalnie oznaczone. Sezon turystyki rowerowej rozpoczyna się 1 maja, a kończy 30 listopada. Ruch rowerowy dopuszczony jest w godzinach od 8:00 - 18:00. Poruszających się rowerem po Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązują przepisy porządkowe i opłaty określone w cenniku. Na trasach rowerowych można się poruszać z maksymalną prędkością do 20 km/h.
Trasy rowerowe otwarte są od świtu do zmierzchu.

 

ROWEREM NA SŁOWACJI

 

Doskonale przygotowane ścieżki rowerowe i trudne górskie trasy rowerowe oferują rekreacyjnym i ambitnym rowerzystom górskim relaks i przygodę na zdrowym górskim powietrzu.

W Tatrach Wysokich znajdują się trasy turystyczne odpowiednie dla rodzin z dziećmi, rowerzystów jeżdżących rekreacyjnie, ale także dużo tras dla rowerzystów jeżdżących profesjonalnie, które należą do najtrudniejszych na Słowacji.


Te najtrudniejsze dostarczają zarówno najpiękniejszych widoków, są to trasy rowerowe do Chaty pri Zelenom plese, na Hrebienok, Sliezsky dom czy Popradské pleso.

  • Po trasie oznaczonej czerwonym kolorem możecie przejechać 21 km z Łysej Polany przez TatrzańskąJaworzynę aż do Tatrzańskiej Łomnicy.
  • Z Białych Wód dojedziecie nad Zielony Staw trasą nr 2 (7,4 km).

Mariusz Szymanek

Tel. +48 501 788 640
e-mail: mariuszzakopiec@tlen.pl
   
 

 

 

2015 Mariusz Szymanek
PRZEWODNIK TATRZAŃSKI